Denetim Masasında Sadece İstenen Simgeleri Gizleme veya Gösterme

Ortamınızdaki kullanıcıların Uzak Masaüstü sunucusu (terminal server) üzerinden çalışmalarını sürdürmesi durumunda, Denetim Masası üzerinde görebileceği simgeleri kısıtlamak isteyebilirsiniz. Bunun en önemli faydası, kullanıcınızın kendisini ilgilendirmeyen ayarlara herhangi bir erişimini önlemek olacaktır. Bu özelliği kullanmak için gereken ayarları Group Policy üzerinden yapabilirsiniz.

Domain Controller sunucunuz üzerinden Group Policy Management Console’u açarak, aşağıdaki ayarı düzenleyebilirsiniz.

User Configuration > Policies > Administrative Templates > Control Panel altından Show only specified Control Panel items ayarını Enabled duruma getirerek Show butonu üzerinden istediğiniz ayarların Denetim Masası isimlerini girmeniz gerekmekte.

 

Girmeniz gereken kısayol isimleri ise Microsoft’un sitesinden öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki adreste gördüğünüz isimler sadece Windows’un kurulumunda gelen ayarlara yönelik. Daha sonra kuracağınız Java gibi, Flash Player gibi programların ayarlarının da Denetim Masası üzerinden düzenlebilmesini istiyorsanız, onlar için de özel kısayollar girmeniz gerekiyor. Örneğin, Java’nın Denetim Masası’nda yer almasını istiyorsanız Java yazmanız gerekiyor.

Benim bu ayarı düzenlerken problem yaşadığım nokta, Office 2016 ile birlikte gelen Outlook 2016 Posta ayarlarının nasıl Denetim Masası’na eklenebileceği oldu. İnternette bu ayarı düzenlemek için Microsoft Outlook 2016 veya Microsoft Outlook 2016 (32 bit) yazılması gerektiği belirtilirken, ben Posta ayarlarını açan mlcfg32.cpl dosyasının ismini girdim. Aşağıdaki resimde örnek olarak ayarları nasıl gireceğinizi görebilirsiniz.

 

Aynı policy yolu altında bulunan Hide specified Control Panel items ayarını düzenleyerek de, istediğiniz simgelerin Denetim Masası’nda görünmesini engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.