.NET 3.5 Yükleme Yöntemleri

.Net Framework’ün 3.5 sürümünü yükleme konusunda, Windows 8 ve sonrası sürümlerde bilinen bir problem mevcut. İşletim sisteminin kurulmasıyla birlikte .Net 3.5 için gerekli olan kaynak dosyaları işletim sisteminde bulunmuyor. İhtiyacımız olduğunda yüklemek için birkaç yöntem bulunuyor.

DISM Aracı ile .Net 3.5 Yükleme

Dism aracı ile .net 3.5 yüklemek için, ilk olarak işletim sisteminizin kurulum DVD veya ISO’sunu mount ettikten sonra, aşağıdaki komutu yönetici olarak çalıştırdığınız Komut İstemi ekranında çalıştırmanız gerekiyor.


1
DISM /Online /Enable-Feature /FeatureName:NetFx3 /All /LimitAccess /Source:d:\sources\sxs

Bu komutta Source parametresini, işletim sisteminizin bulunduğu alanın harfi ile değiştirmeniz gerekli. Eğer hata oluşursa C:\Windows\Logs\DISM\dism.log dosyasında ERROR satırlarını kontrol edebilirsiniz.

GPO Üzerinden Windows Update’i Zorlama

Eğer DISM ile yüklerken Failed finalizing changes. – CDISMPackageManager::Internal_Finalize(hr:0x800f0906) şeklinde veya başka hatalar aldıysanız, aşağıdaki adımları takip ederek işletim sistemini .Net 3.5’i Windows Update üzerinden alması için zorlayabilirsiniz.

  • Başlat > Çalıştır > gpedit.msc ile Local Group Policy Editor açılır.
  • Computer Configuration\Policies\Administrative Templates\System\ altındaki Specify settings for optional component installation and component repair ayarı düzenleme ekranı açılır.
  • Download repair content and optional features directly from Windows Update instead of WSUS seçeneği işaretlenir.

Ayarı bu şekilde değiştirdikten sonra Server Manager üzerinden veya kullanıcı işletim sistemlerinde Denetim Masası üzerinden .Net 3.5 yüklemesini tekrar deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.