Uzak Masaüstü Sunucusu (Terminal Server) Program Yüklenmesi

Uzak masaüstü sunucunuza program kurulumu yaparken, normalin aksine programları birden fazla kişi kullanacağı için programlarınızın da buna uygun olarak yüklenmesi gerekiyor. Bunu yapmak için de iki yöntem var, GUI üzerinden veya Komut İstemi üzerinden bu kurulumu yapabilirsiniz.

Komut İstemi Üzerinden Program Yüklenmesi

Komut İstemi üzerinden program yüklemesi yaparken ilk önce change user /install komutunu kullanarak, ortamınızı program yüklemeye hazırlamış olursunuz. Programlarınızı EXE veya MSI gibi dosyalarından yükledikten sonra da change user /execute diyerek programlarınızın artık kullanıcılarınızın kullanımına hazır olmasını sağlarsınız.

GUI (Grafik Arayüz) Üzerinden Program Yüklenmesi

Eğer komut istemi üzerinden yükleme yaparken uygulamalarınızı execute moda almayı unutacağınızı düşünüyorsanız, aynı işlemi GUI üzerinden de yapabilirsiniz.

Bunun için Denetim Masası > Programlar ve Özellikler altından Install Application on Remote Desktop seçeneğini tıklayarak sihirbazı başlatmanız gerekmekte.

gui-uzerinden-rds-program-yukleme

Sihirbazı başlattıktan sonra Next butonuyla sunucunuzu program yüklemesi moduna geçirebilirsiniz.

gui-uzerinden-program-yuklenmesi

Yükleme işleminiz bittikten sonra da Finish butonuna basarak yüklemeyi tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada yükleme işlemi tamamlanmadan Cancel veya Finish butonlarına basmamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.